Chương 1
Because it is the definition of cost unit
A cost unit refers to the unit of quantity of product, service or time (or combination of these) in relation to
which costs may be ascertained or expressed.
This question ask about variable cost
Answer is B.Variable cost is constant per unit of output becasuse the variable cost per unit is the same amount for each
unit produced
I don’t choose a. Variable costs are not conventionally deemed to be constant in total when the production volume changes.
B is a definition of fixed costs
c. Variable costs are also not deemed to vary per unit of output as production volumes change.
This is a definition of fixed costs per unit.
d. Variable costs do not vary, in total, from period to period when production is constant. If production is constant, variable
costs will also be constant.
E chọn b vì cp biến đổi ko đổi trên một đơn vị sản phẩm bởi cp biến đổi trên 1 đvi là như nhau khi sản xuất 1 đvi sản phẩm
E loại a vì chi phí biến đổi thay đổi khi mức sản lượng thay đổi và nó ko cố định. Ý a là định nghĩa của tổng cpcố định
Loại c vì với từng đơn vị sản phẩm chi phí biến đổi là cố định và nếu chi phí sản xuất cho 1 đvi sp là khác nhau thì đây là
định nghĩa của chi phí cố định trên từng đvi sp
Loại d vì khi lượng sản phẩm là cố định thì tổng chi phí biến đổi sẽ không thay đổi.
My answer is A because this wage consisted of a fixed element and variable element . fixed element is salary of £100 each
week and variable element is the £0.10 per unit.=> Therefore, this wage is semi variable.
My answer is C.The line with the constant upwards slope represents the total costs. Bescause it cuts
the y-axis the point D which is represented the cost incurred at zero activity so it is the fixed costs.
Moreover, In the line with upwards slope shows different level of activity causes different cost
So the line consisted of both fixed cost and variable cost. It is total cost. And D represents fixed cost
Đường có độ dốc hướng lên không đổi là đường tổng chi phí bởi vì đường này cut trục tung dại
điểm D là điểm mà khi mức sản lượng = 0 thì vẫn phát sinh chi phí, vì vậy đường này cut trục tung
tại định phí. Bên cạnh đó, khi mức sản lg thay đổi thì tổng chi phí cũng tăng, đây là biểu hiện của
cp biến đổi.
Vì vậy, đường này chứa cả cp có định và cp biến đổi nên nó là tổng cp.
BDI
As definition of variable cost, variable cost per unit is constant, so labor paid per hour worked is
variable cost and moreover, when hour increase total labor cost increase
The factory rent will not vary even if output levels change and therefore it is fixed cost
Salary plus profit related pay will contain a fixed element, the basic salary, plus element that will
vary depend on the profit. Therefore, this will be a semi variable cost.
Chương 2
The question require to determine what statement about direct are correct.
Statement 1: correct. Bescause it is a definition of direct cost.
Statement 2: correct. Doc len. For example, if determining cost object is production department,
salary of accountant will be indirect cost . However, if you determine accounting department is
cost object, salary of accountant is direct cost.
Statement 3: incorrect. Direct cost refers as prime cost, indirect cost refers as overhead cost.
Statement 4: correct. In different period material cost, labour cost or overhead cost will be
different due to inflation, economic events,… so expenditure on direct cost will be probably vary
every period.
đáp án c.
Câu hỏi yêu cầu xác định ý đúng về chi phí trực tiếp.
vì câu 1 là chi phí trực tiếp là chi phí có thể tính trực tiếp đối với từng sản phẩm hoặc dịch vụ. ý này đúng vì đây là định
nghĩa của chi phí trực tiếp.
Câu 2 nghĩa là 1 chi phí có thể là chi phí trực tiếp của đối tượng chi phí này nhưng cũng có thể là chi phí gián tiếp của đối
tượng chi phí khác. Ví dụ như nếu xác định đối tượng chi phí là phân xưởng sản xuất thì lương của kế tốn là chi phí gián
tiếp cịn nếu xác định đối tượng chi phí là phịng kế tốn thì lương của kế tốn là chi phí trực tiếp.
Câu 4 nghĩa là chi phí trực tiếp có thể khác nhau trong từng thời kỳ đúng vì trong từng thời kỳ sản xuất khác nhau giá mua
nguyên vật liệu từng sản phẩm hay lương công nhân cũng thay đổi khác nhau
E ko chọn ý 3 vì chi phí trực tiếp direct cost = prime cost còn indirect = overhead.
The question require identify the most appropriate description for each jobs. BDI
Repair person paid a fixed wage per week is fixed cost because it is fixed per week and
unchanged when level of activities change. It is direct cost because it can charge to each person.
Replacement electrical components is direct cost because it can charge directly to each electricity
items. It is also variable cost because the cost will increase when level of activities increase.
Rent of the repair shop cost is indirect cost because it can not charge to specific repair jobs.
It is fixed cost because it is not changed when level of activities change.
On February 4 a wholesaler sold 852 product Geronimo and use FIFO.
So 852 products which were issued include 750 products in opening inventory at £80 per unit
and 102 products at £85 per unit which are received on February 4.
So cost of sale on 24/2 = 750*£80+102*£85 = £68670
First, calculate selling price per unit mavis on 24/2
selling price per unit mavis based on culmulative weighted average cost method
= Total value of product/Number of unit = (330*£75+180*£80+90*£85)/(330+180+90)= £ 78
So cost of sale of 432 units Mavis issued on 24/2 is 432*£78 =£ 33696
Because company use FIFO to calculate so 90 components J issued is 90 of 300 components
which is purchased for £6.5 in week 10. Therefore, closing inventory included 210 units at £6.5
per unit purchased in week 10, 200 components at £6.25 per unit purchased in week 11 and 150
components at £6.6 each purchases in day 3 of week 12.
Therefore, closing inventory = 210*£6.5+200*£6.25+150*£6.6 = £3605
Chương 3
We need to apportioned budgeted oh cost of canteen to machining and assembly based on
number of staff.
Total number of staff of maching and assembly department is 30 + 20 = 50 people.
Budgeted OH cost of canteen apportioned to machine = total oh cost of canteen /total number
staff of machining and assembly x number staff of machining = £5500 / 50 x 30 people of
machining = £3300
Last, total oh cost of machining =£ 15000 + £3300 = £18300 So d is correct answer.
Total overhead cost of parking department = Overhead cost of packing + Overhead cost of
canteen apportioned to parking.
First, I will calculate Overhead cost of canteen apportioned to parking
Because the base which is apportioned is number of employee so I will calculate total number of
employee of 3 department machinery, finising, packing is 21 people.
Next, I will apportioned OH cost of canteen to parking cost centre.
OH cost apportioned to packing is = total oh cost of canteen/total number of employee of 3
production cost centre *number of employee in parking
= £8400/ 21 *3 =£ 1200
Last, total oh of parking department = £8960 +£1200 =£10160. So d is correct answer.
Because the base which is absorbed is labour hour so I will calculate total labour hour of each
product.
Total labour hour of product A = quantity of product A x number hour per unit
= 1000 x 4 = 4000 hours.
Total labour hour of product B = 2000 units x 6 hours per unit =12000 hours.
Total labour hour of product C = 9000 hours. Total labor hours of 3 product is 25000 hours.
Overhead absorbtion rate per labour hour = total overhead/total labour hour = £30000/25000
and it is£1.2 per hour.
Moreover, a product B need 6 hours to produce
Fix overhead absorbed by a unit of product B = 6 x £1.2 = £7.2
So c is correct answer.
Overhead absorption rate for machine department
= total budgeted oh cost / budgeted level of activity
And so equal £460000 /22000 =£ 20.91 per machine hours.
So d is correct answer.
First I need calculate overhead absorption rate = budgeted overhead / budgeted level of activity
= £14,950/3250 => overhead absorption rate = £4.6 per labor hour.
Overhead absorbed = overhead absorption rate x actual level of activities
= £4.6 x 3175h =£ 14605
Next I will Compared overhead absorbed to actual oh we can see Overhead absorbed less than
actual overheads so it is under-absorbed by £14810 -£ 14605 =£ 205 So c is correct answer.
If overhead absorbed > actual overhead => over-absorbed
If overhead absorbed < actual overhead => under-absorbed.
Chương 4
Câu hỏi yêu cầu tính giá trị của 4300 sản phẩm hàng tồn kho cuối kỳ theo pp biến phí sx. Vì sd
pp biến phí sản xuất nên chi phí được tính vào giá trị hàng tồn kho cuối kỳ là chi phí biến đổi.
Vì thế tổng chi phí biến đổi của 1 sp cuối kỳ = biến phí ngvat lieu trên 1sp + biến phí nhân cơng
trên 1sp + biến phí sản xuất chung trên 1 sp = 9.8 + 8.7+1.35 = 19.85bảng trên 1 đvi sp
Vậy giá trị của 4300 sản phẩm hàng tồn kho cuối kỳ theo pp biến phí sx = 4300 sp x biến phí 1sp
= 4300*19.85 = 85.355 bảng
Question required calculate contribution and profit using marginal costing.
Total contribution = Total sale – Total variable production + value of closing inventory.
First, Total sale = selling price per unit x quantity sold = 800 x £50= £40000.
Second total variable production cost = variable cost per unit x quantity produced
= £25 x 1000 = £25000 .
Third, value of closing inventory = 200 x£25 = £5000.
SO Total contribution = £40000-£25000+£5000 = £20000
Profit = Total contribution – fix cost = £20000-£5000 =£15000
Profit based on absorption costing = total sale – total production cost + value of ci – selling cost +/- over/under absorbed.
Total sale = sale volume * selling price per unit =16000*£24=£384,000
Total production cost = production volume *production cost per unit.
Because sale volume was 16000 products and closing inventory was 400 units So production volume was 16400 units.
Production cost per unit = Variable cost per unit + Fix cost per unit = 8.5+2.5 = £11
Total production cost = 16400*£11=£180400
value of ci = 400*£11 = £4400
Selling cost = variable selling cost per unit * sale volume =£ 6*16000 = £96000
Because budgeted production volume is 15900 units but in actual, company produce 16400 units so it cause over-absorbed
=> over absorbed fix production cost = (16400-15900)* £2.5 = £1250
profit = total sale – total production cost + value of ci – selling cost + over fix production cost absorbed.
= 384000-180400+4400-96000+1250 = £113250
Đề bài yêu cầu tính profit theo pp absortion costing. Đề bài đã cho lợi nhuận theo MC là 60000
bảng mà lợi nhuận theo pp MC và AC sẽ chênh lệch nhau ở cp cố định của lượng closing
inventory tăng giảm trong kỳ.
Có dn bán 8500 sp và dn sx 8000 sp vậy lg bán > lg sx trong kỳ.
=> số htk ở cuối kỳ sẽ giảm so với đầu kỳ
Vì thế lợi nhuận theo AC nhỏ hơn lợi nhuận theo MC 1 lượng = cpcđ của 500 sp
Lợi nhuận theo AC = lợi nhuận theo MC – cpcđ của 500 sp = 60000-500*5 = 57500 bảng
Net profit = sale – production cost + value of closing inventory – fixed selling and administration
cost – variable selling and administration cost
Total sale = sale volume * selling price per unit = 70000 * £8 = £560,000
Total production cost = (variable production cost per unit + fix production cost per unit) *
production volume.
fix production cost per unit =total fix production/production volume = 90000/75000 =£1.2/ unit.
Total production cost =(£ 6.0+£1.2)x75,000 = £540,000
Value of ci = (£6+£1.2)x5000 = £36,000
Variable selling and administration cost = variable cost per unit*sale volume=£
0.2x70000=£14000.
Fix selling and administration cost is given £22500
So net profit is £560000-£540000+£36,000-£14,000-£22,500=£19500
Chương 5
Đề bài u cầu tính giá bán 1sp X.
Có lợi nhuận trên 1 đơn vị sản phẩm X là 20% trên 1giá bán 1 sp
Mà lợi nhuận của sp = giá bán 1 sp – cpsx 1 sp => giá bán 1 sp – cpsx 1 sp= 0.2 giá bán 1 sp
=> cpsx ra 1sp =0.8 giá bán sp đó=> giá bán sp =1/0.8 cpsx.
Bây h cần đi tính cpsx. Để sx ra sp cần 2 cost centre. CPSX 1sp ở cost centre A = chi phí nvl trực
tiếp+ cp nhân công tực tiếp + cp chung = 3x20+12.24x3+60=£156.72.
CPSX 1sp ở cost centre B = 30.3+15.2+14.94 = £60.44.tổng cp ở 2 cost centre là £217.16
Bên cạnh đó, tổng cp chung của 2 cost centre là 10% của cpsx ở 2 cost centre
=>Tổng cpsx 1 sp = 110%x£217.16 = £238.876
Vậy giá bán 1 sp =1/0.8 x cpsx 1 sp = £298.6
Đề bài yêu cầu tính giá bán 1 sản phẩm mà đề bài cho markup = 20% tổng chi phí sản xuất ra 1
sản phẩm.
Vậy giá bán = 1.2 chi phí sản xuất 1 đơn vị sản phẩm.
Bây h cần tính chi phí sản xuất ra 1 đơn vị sản phẩm bao gồm chi phí nguyên vật liệu, chi phí
nhân cơng và chi phí chung. Trong đó, chi phí ngun vật liệu và chi phí nhân cơng đã được cho
cịn lại phải tính chi phí chung phân bổ dựa vào số giờ công.
Số giờ công để sx 4000 sản phẩm L = 4000x2 =8000hours . Sở dĩ nhân với 2h là bởi đề bài cho
chi phí nhân cơng của 1 sản phẩm L là £30 mà chi phí nhân cơng 1 h là £15 bảng nên sản phẩm
L cần 2h để sản xuất. Tương tự sản phẩm T cần 1.5h để sản xuất. Số h công để sx 6000 sản
phẩm T là 9000h.
=>Tổng CPSX chung phân bổ cho sp L là 61200/(8000+9000) x 8000 = £28800
=> CPSX chung cho 1 sản phẩm L là 28800/4000 = £7.2
Cpsx của 1 sp L là 6+30+7.2 = £43.2. Mà giá bán 1sản phẩm L = 1.2x cpsx =1.2x43.2 = £51.84.
Đề bài u cầu tính giá mới khơng bao gồm thuế.
Có giá lúc đầu của sp là £90.68 đã bao gồm thuế được giảm giá 20% thì giá sau khi giảm 20% và
bao gồm cả thuế sẽ là £90.68*80% = £72.544.
Bởi mức giá £72.544 đã bao gồm cả thuế 19%. Gọi giá lúc đầu chưa bao gồm thuế là X
=> X.119% = 72.544 bảng
=> X= 72.544/119% = 60.96 bảng
Đề bài yêu cầu tính giá bán mới sau khi thuế tăng lên 17.5%. Với mức thuế ban đầu 12%, giá bán
là £84 đã bao gồm thuế=> Gía bán chưa bao gồm thuế là £84/112% = £75
Vậy khi thuế tăng lên 17.5% thì giá bán mới sẽ là £75x117.5% = £88.125 => chọn C 88.13 bảng
Đề bài yêu cầu tính lợi nhuận tạo ra từ việc bán 1sp với markup 20%.
Có markup = 20% => Profit = 20% cost => profit = 20% ( selling price-profit)
=> profit = 0.2 x selling price – 0.2 x profit
=>1.2 profit = 0.2 selling price => profit = 0.2/1.2x selling price = 0.2/1.2 x 240 = £40
Chương 6
Question required to calculate budgeted number of units of production Z to be produced.
formula budgeted number of units of production Z to be produced
= budgeted unit sale+ unit of closing inventory –unit of opening inventory
budgeted sale is given by 1500 units, unit of opening inventory is 120 units.
Closing inventory reduced by 10%
so closing inventory = Opening inventory x 90% = 120 x 90% = 108 units
So budgeted number of units of production Z to be produced = 1500+108-120 =1448 units .
So answer is B
Budgeted inventory purchase for June = cost of sale for june + closing inventory for june
– opening inventory for june.
Company make a gross profit of 25% so cost of sale accounted for 75% of sale
therefore cost of sale = 75%*£25000 = £ 18750 .
Closing inventory increase by 10% in june so closing inventory is 110%x£5000 = £5500
Opening inventoy is given by £5000.
So Budgeted inventory purchase for June = £18750+£5500-£5000 = £19250.
So correct answer is c
Đề bài yêu cầu viết công thức của tổng chi phí sử dụng phương pháp high-low method.
Trước hết cần xác định mức sản lượng sản xuất cao nhất là 3000 sp ứng với chi phí là £74000 .
Mức sản lượng thấp nhất là 1500 sp ứng với chi phí £69500
Sau đó tính chi phí biến đổi cho từng đơn vị sản phẩm với cơng thức
= ( chi phí ở mức hoạt động cao nhất trừ chi phí ở mức hoạt động thấp nhất )/( số lượng sp ở mức
hoạt độngcao nhất- số lượng sp ở mức hoạt động thấp nhất)
= (£74000-£69500)/(3000-1500) = £3. Vậy chi phí biến đổi cho 1 đvi sp là £3 .
Tiếp theo cần tính chi phí cố định.
Chi phí cố định = tổng cp ở mức hoạt động cao nhất –( chi phí biến đổi cho 1 đvi sp vừa tính đc
x số sp ở mức hoạt động cao nhất) = £74000-(£3x3000) = £65000
Vậy pt tổng chi phí là Tổng chi phí = cp cđ + cpbđ x số sản phẩm sx = 65000+(3xquantity)
Đề bài yêu cầu tính chi phí để sản xuất 950 sản phầm sử dụng phương pháp high-low method.
Trước hết cần tìm phương tình tổng chi phí.
Đầu tiên cần xác định mức sản lượng sản xuất cao nhất là 1090sp ứng với chi phí là £19540. Mức
sản lượng thấp nhất là 700 sp ứng với chi phí £17200
Sau đó tính chi phí biến đổi cho từng đơn vị sản phẩm với công thức= ( chi phí ở mức hoạt động
cao nhất trừ chi phí ở mức hoạt động thấp nhất )/( số lg sp ở mức hđ cao nhất- số lg sp ở mức hoạt
động thấp nhất) =(£19540-£17200)/(1090-700)= £6
Vậy chi phí biến đổi cho 1 đvi sp là £6
Tiếp theo cần tính chi phí cố định. Chi phí cố định = tổng cp ở mức hoạt động cao nhất –( cp biến
đổi cho 1 đvi sp vừa tính đc x số sp ở mức hoạt động cao nhất) =£ 19540-(£6x1090) = £13000
Vậy pt tổng chi phí là Tổng chi phí = chi phí cố định + chi phí biến đổi x số sản phẩm sản xuất
= 13000+(6xQ)
Mà đề bài sản xuất 950 sản phẩm => Tổng chi phí là £13000 + (£6x950) = £18700
Total cost production overhead when produce 2000 units = (£4.2+£2)* 2000 = £12400
Total cost production overhead when produce 1000 units = (£6+£4)×1000= £10000
Total variable cost = £12400 - £10000 = £2400
Variable cost per unit = Total variable cost/production volume = £2.4
Total variable cost per unit =£ 2.4 +£ 4+£3.5 =£ 9.9
Total fixed cost = Total cost production overhead when produce 2000 units – variable oh cost
per unit x 2000 units
= £12400 – £2.4 x 2000 = £7600
Chương 7
Question require calculate cash balance for March. We need to calculate opening cash balance in
March. It is closing cash balance in February.
Closing cash balance in January = Total cash receipts – Total cash payments + Opening cash
= (£10,000+£5,000)-( £6,500+£2,300+£1,500)+ £500 = £5,200.
Closing cash balance in January will become opening cash balance in February.
Closing cash balance in February = Total cash receipts – Total cash payments + Opening cash
= (£11,000+£4,500) – (£4,200+£2,300+£1,750) +£ 5,200 = £ 12,450.
Closing cash balance in March = Total cash receipts – Total cash payments + Opening cash
= (£12,500+£6,000) – (£ 7,800+£3,000+£1,900) + £12,450 = £ 18,250
July receipts include
20% current month sales => 20% July sales = 20%*£25,000 = £ 5,000
60% prior month’s sales => 60% June sales = 60%*£20,000 = £ 12,000
10% sales 2 months prior => 10% May sales = 10%*£30,000 = £ 3,000
Total sales = £ 20,000.
The amount budgeted to be received in April from credit sales include:
60% invoices are paid after sale in March. Because customer who settle in the month after sale
entitled to 4% settlement discount => March sales = £ 175,000 *0.6*0.96 = £ 100,800
30% sale in second month after sale => 30% sale of February = £332,000 * 0.3 = £99,600
5% sale in third month after sale => 5% sale of January = 5% *£ 221,500 = £ 11,075
=> April receipts = £ 211,475.
The question asks for the budgeted payment to suppliers in Month 3 = Month 2 purchase because
suppliers are paid in the month following purchase.
Month 2 purchase = Sales in month 2 + Closing inventory in month 2 – Opening inventory in
month 2
Closing inventory in month 2 = 50% sales of month 3 = 50% * 2,500 = 1,250 units
Opening inventory in month 2 = Closing inventory in month 1 = 50% sales of month 2
= 50% * 2200 = 1,100 units.
=>Month 2 purchase = 2,200+1,250-1,100 = 2,350 units.
Moreover, standard cost of materials is £4 per unit
=> Month 2 purchase £ 9,400.=> budgeted payment to suppliers in Month 3 = £ 9,400.
Working capital = Current asset – Current liability = Inventory + Receivable – Payable
Gross profit = 60% sales => Cost of sale = 40% sales = 40% *3,000,000 =£ 1,200,000
Inventory turnover period is 60 days => inventory turnover = 365/60 = 6.0833 times
inventory turnover = cost of sale/inventory => Inventory = 1,200,000/6.0833= £197, 261
Receivable turnover period is 35 days => Receivable turnover = 365/ 35 = 10.4286 times
Receivable turnover = Sales/ Receivable => Receivable = sale/ Receivable turnover =
3,000,000/10.4286 =£ 287,671
Payable turnover day = 25 days => Payable turnover = 365/25 = 14.6 times.
Payable turnover = Cost of sale/Payable => Payable = cost of sale/ Payable turnover =
1,200,000/14.6 =£ 82,191
=>WC = £197, 261 + £ 287,671 - £ 82,191 = 402,741 => To nearest £1,000 WC = £403,000.
Chương 9
4. Matearial price variance
= (standard price per unit of material – actual price per unit of material) x actual quantity of
material = £ 0.8 x 8200 - £6888 = £328(A)
It is adverse because actual price is more than standard price so material cost more than it should
have. So answer is C
5. Material usage variance = (Standard quantity of materials for actual output – Actual quantity
used ) x Standard priceper unit of material = (£8 x 870 - £7150) x £0.8= £152 (A)
The variance is adverse because more material was used than should have been used.
6. Variable production overhead total variance for June = Standard variable overhead rate per hour x
Standard hours for actual output - Actual variable overhead rate per hour x Actual hours
Standard variable overhead rate per hour = Budgeted variable overhead cost / Labour hour worked
= £3120/1560 = £2 /labor hour
Standard labour hour per unit = Budgeted labour hour/ budgeted production volume
= 1560/520 = 3h/unit.
=> Standard hours for actual output = Standard labour hour per unit x Actual production volume
= 3.560 = 1680 hour
=> Variable production overhead total variance for June = £2 x 1680 – £4032 = £672(A)
The variance is adverse because the more variable overhead cost occur than they should have done
7 Variable overhead expenditure variance = (Standard variable overhead rate per hour – Actual variable
overhead rate per hour) Actual hours
= Standard variable overhead rate per hour x Actual hour – Actual variable production overhead cost x
Actual hour
Standard variable overhead rate per hour = Budgeted variable overhead cost / Labour hour worked
= £3120/1560 = £2 /labor hour
Variable overhead expenditure variance = £2 x 2240 – £4032 = £448(F)
The variance is favourable because variable overhead rate less than they should have done => Variable
overhead cost less than they should have done.
8. Variable overhead efficiency variance = (Standard hours for actual output – Actual hours) Standard
variable overhead rate per hour
Standard labour hour per unit = Budgeted labour hour/ budgeted production volume
= 1560/520 = 3h/unit.
=> Standard hours for actual output = Standard labour hour per unit x Actual production volume
= 3.560 = 1680 hour
Variable overhead efficiency variance = (1680 – 2240) x £2 = £1120 ( A)
The variance is adverse because more hours were worked than should have been worked
Chương 10
Break-even point in unit = Total fixed cost/ contribution per unit
= Total fixed cost/(selling price per unit-VC cost per unit)
= £30,000/(£15 - £5) = 3,000 units.
Margin of safety = (Budgeted output – Break-even output)/Budgeted output x 100%
Break-even output = Total fixed cost/ contribution per unit
= Total fixed cost/(selling price per unit-VC cost per unit)
= £96,000/(£12-£8) = 24,000 units
Margin of safety = (30,000 – 24,000)/30,000 x 100% = 20%. So correct answer is A
Quantity need to sales = (Fixed cost + Profit required)/ Contribution per unit
= (£11125 +£11875)/ £5 = 4,600 units.
Let X be revenue.
Because profit = gross profit – fixed salary cost – other expense So 0.5X – 0.08 X - £23,520 = £58800
=>0.42 X = £82,320 => X = £196,000
Quantity need to sales = (Fixed cost + Profit required)/ Contribution per unit
Because new production method cause 30% increase in fixed cost.
So new fixed cost = £24,400 x 130% = £31,720.
Profit required = Total sale – Total variable cost – Total fixed cost
= £14 x 8000 - £6 x 8000 - £24,400 = £39,600.
Contribution per unit = Selling price per unit – Variable cost per unit = £15 - £5 = £10
=> Quantity need to sales = (£31,720 + £39,600)/ £10 = 7,132 units.
Calculate absorption and marginal profit
Absorption
£
£
Marginal
£
£
Workings
= Sale volume x selling price per unit
= 150 x £170 = £ 25500
Sales
Variable
production costs
Fix production
costs
Opening
inventory
Closing
inventory
Production cost
of sale
Under/over
absorption
Variable selling,
administration
and distribution
Fix selling,
administration
and distribution
25,500
25,500
= production volume x variable cost per
unit = production volume x (variable
materials + variable labour + variable
production overhead) = 155 x (£78+
£12+£6) = £ 14880
14,880
14,880
= production volume x fix cost per unit
= 155 x £18 = £ 2790.
2,790
0
= Number of opening inventory x cost
per unit
2,280
1,920
(2,850)
= Number of closing inventory x cost
per unit
(2,400)
= Variable production costs + Fix
production costs + Opening inventory Closing inventory
(17,100)
(14,400)
Absorbed overhead = Fix production
cost per unit x Actual production level
= £18 x 155 = £2,790
Actual overhead = 200 x £18 = 3600
Absorbed overhead < Actual overhead
Under absorbed
(810)
(375)
(2,625)
(375)
(2,625)
= Variable selling, administration and
distribution per uni x sale volume
= 2.5 x 150 = £ 375
= Fix selling, administration and
distribution per month x ( 100% 12.5%)
= 36,000/12 x 87.5 % = £ 2,625
Fixed
production cost
0
(3,600)
Profit/ Loss
4,590
4,500
= Actual production volume x
production fix cost per unit = 1200/6 x
18 = £ 3,600
= Sales – Production cost of sale –
under absorption - Variable selling,
administration and distribution- Fix
selling, administration and distribution
- Fixed production cost
The same. No closing inventory and no opening inventory means no change in inventory
Company use a margin of 25% on the absorption cost => Profit / selling price = 0.25
=>Selling price – Absorption cost / selling price = 0.25
=> selling price – Absorption costing = 0.25
=> Selling price = 1/0.75 x absorption costing = 1/0.75 x £420
=> Selling price = £ 560
Mark –up for the B786 using marginal costing
= Profit/ Marginal costing = (Selling price – Variable cost)/ Variable cost
= 560 – (420-40) / (420-40) = 0.4736 = 47%